Tekturowe historie, czyli kilka słów o powstaniu opakowań

Tektura falista to jeden z najważniejszych wynalazków w dziedzinie opakowań, który znacznie ułatwił transport, magazynowanie i przechowywanie różnych produktów.

Zaczęło się od kołnierzyka

Historia tektury jest fascynująca i zaczyna się w XIX wieku, kiedy to Edward Allen i Edward Healey wpadli na pomysł wykorzystania pofalowanego papieru do produkcji kołnierzy w postaci kryz i uszytwnienia kapeluszy i do takiego zastosowania opatentowali swój wynalazek.

Wynalazca tektury falistej

Następnie w roku 1856, Albert Jones wprowadził na rynek papier falisty. Okazał się bardzo skutecznym rozwiązaniem dla wielu branż, szczególnie w przypadku pakowania i transportu produktów. Uzyskał też patent na zastosowanie go do owijania kruchych przedmiotów. Ten rodzaj papieru był jednokrotnego użytku i nieco ograniczał możliwości pakowania. Z czasem zaczęto stosować coraz bardziej zaawansowane technologie, by ten materiał mógł być wykorzystywany na szeroką skalę. Powszechnie uznaje się Alberta Jonesa za wynalazcę tektury.

W 1871 roku, Albert Jones otrzymał patent na pierwszą tekturę dwuwarstwową. Była ona znacznie bardziej wytrzymała niż dotychczasowe papierowe opakowania i szybko zyskała popularność w przemyśle. Jego patent został kupiony przez kilku amerykańskich producentów, którzy opracowali nowe maszyny.

Tektura trójwarstwowa – rewolucja na rynku

Wkrótce potem pojawiła się tektura trójwarstwowa, która jeszcze bardziej zwiększyła wytrzymałość i stabilność opakowań. Było szczególnie ważne dla przemysłu spożywczego, gdzie produkty wymagały szczególnej ochrony. Patent na wytwarzanie tej tektury uzyskał Robert Thompson i uruchomił pierwszy zakład produkujący tekturę falistą w Europie.

Dynamiczny rozwój

Tektura ewoluowała – pojawiła się 5- i 7- warstwowa, następował dynamiczny postęp w konstruowaniu maszyn, pojawiały się nowe kleje, a jakość surowca nieustannie wzrastała. Branża nadal nie stoi w miejscu – producenci wprowadzają innowacyjne rozwiązania, a zrównoważony rozwój i ekologia są priorytetowe.

Dziś tektura jest jednym z najbardziej popularnych materiałów do produkcji opakowań, dzięki swojej wytrzymałości, elastyczności i możliwości drukowania. Wysokiej jakości tektura falista umożliwia projektowanie wyjątkowych opakowań z własnym nadrukiem, które z pewnością przyciągną uwagę klientów i pomogą wyróżnić się na rynku.

en_GB